Доктрина за логистика на БА от 2013 г.-поддръжка и ремонт на материалните ресурси
Доктрина за логистиката
(Извадка)
София 2013 г.
Номер на заповедта, с която се въвежда документът: ОХ-191/ 08.03.2013 г.
6.4. Поддръжка и ремонт на материалните ресурси.
- Поддръжка на материалните ресурси. Поддръжката обхваща комплекс от организационни и технически мероприятия провеждани от логистичните органи, за запазване или възстановяване на специфичното техническо състояние и ресурса на поддържаните от тях средства.
- В зависимост от фазите на жизнения цикъл на отбранителните продукти поддръжката се подразделя на научна, нормативна, технологична, ресурсна, експлоатационна и финансова.
- Сервиз (техническо обслужване). Сервизът включва всички дейности и процедури, свързани с почистване, смазване, попълване на запасите, диагностика и малки ремонти, свързани с подмяна на износени и/или с изтекъл ресурс елементи (части, възли и агрегати) и материали, с цел поддържа на материалните ресурси в изправно състояние. В някои случаи сервизът може да включва и подмяна на въоръжението.
- Основните принципи за поддръжка в операциите:
– Отговорност. Всички участващи в процеса на експлоатация – командири (началници), управляващи и изпълнителни логистични органи, водачи и екипажи и др. носят съответната отговорност за поддръжката на предоставените им материални ресурси;
– Навременност. Поддръжката се осъществява така, че материалните ресурси да бъдат изправни и готови за бойно използване;
– Качество. Осигуряването на необходимото качество на поддръжката гарантира надеждната работа на материалните ресурси;
– “2:1”. Принципа налага изискването, че при осъществяване на мероприятия по сервиза 2/3 от техниката следва да е боеспособна, а на 1/3 да се извършват мероприятия, снижаващи боеспособността на формированието;
– Пълнота. Сервизът винаги следва да се реализира на 100%. В изключителни случаи, при недостиг на време и ресурси може да бъде ограничен с цел изпълнение на бойни задачи.
– Взаимодействие. Качествената и навременна поддръжка изисква взаимодействие между всички органи, участващи в операцията.
- Поддръжката в хода на експлоатацията на материалните ресурси може да се обособи в три групи:
– първа група – това са дейности по сервиза и включват: инспектиране, метрологичен контрол, тестване и класификация относно работоспособност (включително котлонадзор) и техническо обслужване;
– втора група обхваща дейностите по евакуация на неизправни материалните ресурси и включва: техническо разузнаване, първична, вторична и последваща евакуация;
– трета група – това са дейности по ремонта на неизправните материалните ресурси и включва: рекламация и ремонт.
- Евакуация. Евакуацията е транспортиране на авариралата техника, въоръжение и оборудване от местата на излизане от строя до районите за съсредоточаване на повредени машини и/или местата за възстановяване. Тя се подразделя на първична (извън обсега на масовите огневи средства на противника) и вторична (до местата за възстановяване).
- Ремонт. Под ремонт се разбират всички дейности извършвани за запазване или възстановяване на материалните ресурси до определено състояние. Той включва: инспектиране, метрологичен контрол, тестване, обслужване, класификация относно сервиз, евакуация, възстановяване на техническия ресурс, дейности за отстраняване на неизправности, ново изграждане и рекламация.
- Изискванията по отношение на ремонта се създават при проектиране и разработване на спецификациите и изискванията за материалните ресурси и балансират мирновременните ресурси с военновременните нужди. Те определят:
– стандартните норми;
– стандарти и критерии за осигуряване на сервиз, като интервал и време необходими за ремонта;
– номенклатура и качество на резервните части;
– изисквания за количеството и квалификацията на органите по ремонта;
– обхват и местоположение на ремонтната дейност, която трябва да бъде осигурена с военни сили и средства и/или граждански услуги;
– вида на документацията, специалното оборудване и инструментите.
- Ефективният ремонт зависи от последователното и гъвкаво прилагане на следните изисквания:
– използване на стандартни процедури;
– метрологичен контрол и тестване на повреденото изделие за установяване степента на повреда;
– определяне на приоритети свързани с ремонта и спешни случаи;
– правилно определяне на мястото на ремонта;
– осигуряване и доставка на необходимите резервни части;
– наличие на установена организация и последователност на ремонтните дейности.
- Водещ принцип при осъществяване на дейноста по ремонта по време на операции е, че повреденото въоръжение и техника трябва да бъдат ремонтирани колкото се може по-бързо и възможно с най-добро качество. Силите и средствата за ремонт трябва да бъдат мобилни и да се разполагат в близост до формированията, които те осигуряват. При необходимост се доставят модулни комплекти, резервни части и агрегати. Ремонтът се извършва в полеви условия на 64 мястото на излизането на въоръжението и техниката от строя, в близки укрития, в специално оборудвани за това райони или в стационарни условия. При необходимост (не достатъчно време) може да се извърши ремонт с нестандартни ремонтни средства, оборудване и технологии – „Ремонт на повреди в бойни условия“ (виж параграф 356).
- С приоритет се ремонтира бойната преди спомагателната и обслужваща техника. Първо се ремонтира тази техника, от която в най-голяма степен зависи изхода на операцията (боя). Определянето на списъка от въоръжение и техника с решаващо значение за операцията се извършва от командира, както в етапа на планиране, така и в хода на операцията. При операции на НАТО/ЕС се обявява „Списък на номенклатурите (средствата) за докладване“ (Reportable Item List (RIL)), в който се включват въоръжението и техниката с решаващо значение за операцията.”
- Основен метод за ремонт на техниката в операциите е агрегатния метод. При невъзможност може да се прилага и индивидуалният метод.
- В зависимост от нивото на ремонтните органи и създадената от тях организация, ремонтът може да се извършва по метода на специализираните или универсалните бригади.
- В зависимост от запазването на принадлежността на комплектуващите техническите средства и оборудване, ремонтът може да бъде обезличен, необезличен или смесен.
- В зависимост от обема на ремонтните работи различаваме следните видове ремонт:
– на сухопътната техника (колесна и верижна) – ремонт I, IІ и III степен;
– на въоръжението – текущ, среден и капитален ремонт
– на авиационната, зенитно-ракетната и радиолокационната техника – основен (капитален), среден (профилактичен), текущ и малък;
– на корабната техника – текущ, среден, основен, авариен, навигационен и доков ремонт.
- Ремонтът III степен, капиталният и основният ремонт са планови ремонти и се извършват за възстановяване на експлоатационния ресурс на техниката след изработване на междуремонтния ресурс или след повреда (излизане от строя на основните елементи на конструкцията). Той включва пълна дефектация на изделието и на неговите съставни части в разглобен вид, възстановяване или заменяне на всички неизправни съставни части на изделията, комплексна проверка, регулировка и изпитание на изделието. Извършват се в заводски условия.
- Основният ремонт на корабната техника има за цел да възстанови корпуса на кораба, корабните устройства, системи и механизми, електро-, радио и навигационно обзавеждане и въоръжението в такъв обем, който е необходим и достатъчен за сигурна работа на кораба по своето предназначение;
- Ремонти І и II степен, текущият и средният ремонт са аварийни ремонти и се извършват във войскови условия с осигурени агрегати, възли и детайли.
- Средният (профилактичният) ремонт на авиационната, зенитно-ракетната и радиолокационната техника се извършва за възстановяване на изправността и частично възстановяване на ресурса със замяна или възстановяване на съставните части на техниката и въоръжението, с ограничена номенклатура и контрол на техническото състояние. Той се изпълнява след наработка на установен ресурс или при повреди. Обемът на ремонта се определя от характера на повредите.
- Средният ремонт на кораба, въоръжението и техническите средства се извършва периодично, на територията и със силите на съответните базови работилници на ВМС или от граждански фирми и дружества.
- Ремонтът I степен/текущият ремонт е минимален по обем вид ремонт, след провеждането на който, се осигурява нормална работа на изделието до поредния планов ремонт и се заключава в отстраняване на отделни повреди или неизправности на частите, възлите, механизмите, блоковете и приборите на техниката.
- Текущият ремонт на корабната техника е планов ремонт, който се извършва със силите на съответните базови работилници на ВМС или от граждански фирми и дружества, през определен период от време в съответствие с конкретните технически изисквания.
- Малкият ремонт включва отстраняване на отделни незначителни повреди или неизправности на частите, възлите, механизмите, блоковете, приборите и агрегатите.
- Аварийният ремонт на корабната техника е непланов ремонт и се извършва за отстраняване на повреди на кораба, въоръжението и техническите средства, възникнали в хода на експлоатацията, при чието наличие корабът не може нормално да се експлоатира или пък губи своите тактико-технически характеристики. Аварийният ремонт се извършва със силите и средствата на личния състав и на съответните базови работилници на ВМС, а в отделни случаи – от граждански фирми и дружества. Аварийният характер на ремонта предопределя спешността на ремонтните дейности.
- Навигационният ремонт на корабната техника се извършва през плавателния период от личния състав и със средствата на съответните базови работилници. Обхваща отстраняване на малки 66 неизправности на корабните конструкции, изделия и въоръжения, за да се предпазят от преждевременно износване и излизане от строя;
- Доковият ремонт се извършва в док (хелинг, стапел, плаващ и сух док) и включва ремонтни работи по подводната част на корпуса, валовите линии, гребните винтове, рулите, дънно задбордна арматура и други работи, които не могат да се извършат, когато корабът е на вода и обикновено се съчетава със средния и текущия ремонт.
- Ремонт в бойни условия. Ремонт, който може да бъде извършен бързо в бойни условия с цел връщане на повреденото въоръжение, техника и оборудване в строя. Обикновено този ремонт се извършва с нестандартни ремонтни средства, оборудване и технологии. Извършва се за възстановяване до минимална използваемост, когато няма достатъчно време или когато не могат да бъдат доставени своевременно необходимите части за извършване на пълен ремонт.
- Ремонтът в бойни условия се извършва по предложение на компетентните ремонтни органи и се разрешава от командира. За този ремонт се води специална технологична карта. Въоръжението, техниката и оборудването, преминали такъв ремонт следва да се водят на строг отчет и след изпълнение на задачата да преминат специализиран ремонт за възстановяването им до пълна техническа изправност.
- Ремонтните и евакуационните способности в операция се ешелонират по линии на логистичното осигуряване, като задачите, обема и продължителността на дейностите се определят в процеса на планиране на операцията.
- Негодните за използване материални ресурси подлежат на снемане от употреба, брак и/или унищожаване. При участие в многонационални операции, унищожаването на техника, въоръжение и оборудване се извършва по установените национални процедури, съгласувано с многонационалния командир и страната домакин.
- Резервни части. Наличието на резервни части е решаващо условие за времето, в което дадено изделие ще бъде отремонтирано или възстановено до използваемо състояние. Нормите на запасяване и периодичността на доставките на резервни части се планират и осъществяват в съответствие с оперативните изисквания, очаквания ремонтен фонд и времето необходимо за тяхното отстраняване. Управлението на доставките на резервни части се извършва по заявка и обикновено се подпомага от автоматизирана информационна система.
- Всички войскови формирования трябва да имат определени средства за възстановяване на собствените ресурси. Усилване на формированията се налага, при евакуация на основна техника, въоръжение и оборудване, като за целта се придават специални евакуационни средства. Въоръжението и техниката с основно оперативно значение, които не могат да бъдат ремонтирани със собствени сили и средства, след тяхното частично възстановяване се евакуират директно в съответните ремонтни звена от следващата линия за логистично осигуряване.
- Стандартизацията и оперативната съвместимост на ремонта и възстановяването със съюзните сили създава възможности и условия за взаимно осигуряване и икономия на ресурси по време на операцията. Това изисква прилагането на единна система от правила и процедури за ремонт и възстановяване, техническа съвместимост на основната техника, въоръжение и оборудване и взаимозаменяемост на резервните части.
- В процеса на планиране на логистичното осигуряване на националните сили за участие в съюзни операции, в рамките на „логистичната оценка“, задължително се оценяват възможностите за използване на многонационални подходи и/или коопериране с други държави за осигуряване на по-добра ефективност на ремонтната дейност, чрез намаляване броя на ремонтните органи и необходимото оборудване в зоната на операцията.
Оригиналният документ може да се прочете тук: https://www.mod.bg/bg/doc/drugi/20130916_Doktrina_logistika.pdf