Управление на военнологистичните системи като процес
Големите въпроси днес са: „Какво представлява управлението”, в Какво се състои то, Какво включва, Как може да се усъвършенства ? Това са все въпроси, чийто отговор разкрива същността на самото управление.
Управлението е сложен процес, който най-образно може да се представи като четири подпроцеси включващи:
Фиг.1.
- Събиране на входяща външна и вътрешна за разглежданата системата информация, в случая за военнологистичната система,
- Обобщаване и анализиране на постъпилата входяща информация,
- Вземане на управленско решение и
- Поставяне на задачи на изпълнителите.
За по лесно възприемане „управлението“ на всяка на една система, същото може да се разглежда И като управление на автомобил, в който автомобилът е управляемият обект, а водача е управляващия орган, заедно със средата в която се движи автомобила те образуват системата „човек, път, автомобил”
Какво извършва водача?(фиг.2)
Фиг.2. Управление на автомобила
Външни фактори влияещи на поведението на водача на автомобила може да бъдат групирани като:
- други участници в движението (превозни средства движещи се пред и срещу управлявания автомобил, пешеходци, средства задвижвани от животинска тяга и др.)
- хоризонтална, вертикална и светлинна сигнализация – това е пътната маркировка, пътните знаци и светофарите уредби;
- времето като качество (дъжд, сняг, мъгла, поледица, нощ, ден, ярко слънце, вятър, тъмнина и т.н.)
Освен външните фактори при управлението на автомобила върху водача ще оказват влияние и вътрешни такива, като:
- Скорост на движение;
- Обороти на коляновия вал;
- Температура на охладителната течност;
- Налягане на маслото и др.
При кормуването на превозното средство водачът със своите сетива възприема всички външни и вътрешни фактори и взема решение. Някои от цитираните външни фактори са бързо изменящи се, и въпреки това водачът, това е този който взема решение за управлението на автомобила трябва да вземе съответното решение – да намали скоростта, да спре, да подаде звуков или светлинен сигнал, да увеличи дистанцията, да увеличи скоростта, да завие наляво или надясно и т.н.
При съпоставяне на системата за управление на автомобил с една военнологистична система се вижда, че събирането, обобщаването и анализирането на входящата външна и вътрешна информация се реализира от специално сформирани структурни звена (сектори, отдели и др.)
Те получават външна за системата и вътрешна за нея информация. В гражданските фирми като външна информация може да бъде състоянието на пазара, поведението на конкуренцията, изменението на цените, промените в нормативната и законодателна база и всякаква друга външна информация, която може да окаже влияние върху работата на фирмата.
Във военно логистичните системи като външна информация може да се квалифицира тази информация, която е извън системата и оказва влияние на нейната работа. Например това е информация за:
- Противника – намерения, състав, направление на главния удар;
- Съседите и техните способности;
- Географския фактор (климат, релеф, почви, хидрография, растителност, животински свят);
- Изменението на физико-географските условия;
- Различни решения, заповеди и указания на старшия началник и т.н.
Като вътрешна за военнологистичните системи се явява информацията относно:
- Наличие на собствените ресурси (човешки, материални, финансови и др.)
- Възможности или способности на собствената организация (ремонтни, евакуационни, транспортни, складови, медицински и др.)
- Дислокация на формированието;
- Дейност в момента и др.
Събирането на цитираните информации обикновено се извършва по средствата за управление, чрез личен контакт или с документи изпращани по пощата. Информацията, която пристига в документален вид е с форма на донесения, писма, заповеди, указания, разпореждания или устно по средствата за свръзка.
Обобщаването и се извършва от щатно сформирани отделения, секции и отдели, като офицерите отговарящи всеки по своето направление излиза с предложение или вариант за всяка създадена ситуация. При обобщаването на постъпващата информация се извършва анализ, като се използват различни методи:
- Математически;
- Исторически;
- Логически;
- Системен;
- Количествен;
- Качествен и т.н.
Най- използваните методи за анализ са: системния анализ, количествения и качествен анализ, сравнителния анализ. Положителен факт е, че във военната логистика болшинството от дейностите имат своите количествени измерения, поради което с успех може да се използват цитираните методи.
В резултат на анализа органът, който управлява военно логистичната система взема съответното решение. Това се извършва след проиграване на няколко варианта и отчитане по някакъв предварително избран критерий, кое решение е най-ефективно (ефикасно). Ефективността (ефикасността) в сферата на логистиката може да се отчита по такива показатели като минимално време за доставка, за евакуация или ремонт, максимална печалба или други.
За определяне на това кой вариант на дадено решение е най-добър се съставя логистична матрица.
Поставянето на задачи на подчинените на практика представлява подаване на команда към изпълнителните органи за привеждане в действие на взето решение, чрез което системата се управлява.